AUR refuză Guvernul Veștea: ce nu spune nimeni despre condiția lui Simion
adevăruri ascunse

AUR refuză Guvernul Veștea: ce nu spune nimeni despre condiția lui Simion

G
3 min de citit

eorge Simion anunță că AUR nu va vota Guvernul Veștea — dar condiționează orice discuție de o declarație publică a președintelui Nicușor Dan: „să iasă public să spună dacă mai suntem extremiști”. Ceea ce mass-media prezintă ca simplă negociere parlamentară ascunde, de fapt, o presiune pentru reabilitarea oficială a celui mai mare partid de opoziție — o mișcare care ar putea reconfigura complet ecuația politică post-Bolojan.

Liderul AUR a declarat luni, într-o conferință de presă la Parlament, că „Guvernul Veștea nu va beneficia de sprijinul AUR”, subliniind că „guvernarea Bolojan nu mai trebuie repetată sub nicio formă”. Simion a precizat că toți cei 90 de parlamentari AUR au votat împotriva guvernării Bolojan și că „consecințele acestei guvernări păguboase, PSD, PNL, USR, UDMR, generic numită guvernarea Bolojan, trebuie înlăturate”.

Dar declarația-cheie vine în secțiunea despre dialog: Simion îl așteaptă pe Adrian Veștea la sediul partidului pentru a discuta programul de guvernare, însă pune o condiție prealabilă — președintele Nicușor Dan să clarifice public dacă parlamentarii AUR „mai sunt extremiști”. „Îl așteptăm pe domnul Nicușor Dan să spună opiniei publice dacă voturile de care este atâta nevoie, de voturile AUR, dacă sunt bune sau nu sunt bune, să zică public, să zică și într-o întrevedere pe care să o avem”, a menționat Simion.

Reabilitare politică sau șantaj parlamentar?

Ceea ce nu se menționează în rapoartele oficiale: această cerere vine la doar câteva săptămâni după ce AUR a fost exclus din consultările de la Cotroceni pentru formarea guvernului Bolojan — o decizie care a alimentat narativul „discriminării” celui mai mare partid de opoziție. Acum, cu Bolojan demis și PSD în căutarea de voturi pentru Veștea, Simion pune pe masă o condiție care depășește simpla negociere: recunoașterea oficială, din gura președintelui, că AUR nu mai e „extremist”.

Simion a subliniat că „nu se pune problema ca vreun parlamentar naționalist să voteze acest guvern” fără clarificări prealabile. „Suntem dispuși să punem umărul, acum, că am scăpat de această falsă etichetă de extremism și alte denigrări care ne-au fost aduse și în funcție de discuția pe care o vom purta cu domnul Veștea, în funcție de ceea ce va spune domnul Nicușor Dan, vă vom prezenta transparent, cum am făcut-o de fiecare dată, pașii pe care îi vom urma public”, a transmis liderul AUR.

Dialog transparent sau presiune strategică?

Președintele AUR a insistat asupra transparenței negocierilor: „Nu prin birouri ascunse, nu prin negocieri secrete. Pe noi ne interesează ca România să se însănătoșească. Înțelegem că în politică este nevoie de dialog, dar totodată și procedeele pe care vi le-am enumerat de la moțiune de cenzură la alegeri anticipate la susținerea președintelui sunt procedee democratice, constituționale.”

Cronologia ridică întrebări: AUR, exclus din consultări în aprilie pentru „extremism”, devine acum indispensabil pentru orice majoritate parlamentară. Coincidență sau efect al crizei guvernamentale? Cine beneficiază de fapt de această reconfigurare a etichetelor politice — partidul naționalist sau sistemul care îl exclude sau îl integrează în funcție de nevoile momentului?

Ceea ce rămâne cert: fără o declarație publică a lui Nicușor Dan, AUR nu va mișca niciun vot. Și fără voturile AUR, Guvernul Veștea riscă să rămână o construcție pe hârtie.